تبلیغات
روانشناسان 90 یونان کوچک

روانشناسان 90 یونان کوچک
زندگی جاریست ... مثل خون در رگ ها .... 
نظر سنجی
به نظر شما چند درصد از مردم برای حل مشکلات خودشان به روانشناسان مراجعه میکنند؟؟؟
لینک دوستان
ابر برچسب ها
سلام به مخاطبان عزیز وبلاگ

این ترم که گذشت یه واحد درسی داشتیم به نام اعتیاد .

نیت دارم یه بخش جدید به وبلاگ اضافه کنم برای معرفی 

 انواع مواد مخدر و علائم و درمان اونا ... شاید براتون جالب باشه !

امیدوارم بتونم اطلاعات مفیدی در اختیارتون بذارم .

 با ساده ترین نوع اعتیاد یعنی اعتیاد به سیگار شروع میکنم :

پیش از ترک سیگار چه کنیم؟


شکلک های محدثه

پیری زودرس پوست مختص افراد سیگاری :

پیری زودرس پوست بخاطر مصرف سیگار
دکتر یولاندا هلفریچ از دانشگاه میشیگان و سرپرست این تحقیق می‌گوید: "برررسی ما نشان داد که پوست بخش‌هایی از بدن که معمولا دور از نور خورشید هستند متناسب با تعداد سیگارهای کشیده‌ شده در روز و سال‌های سیگار کشیدن، دچار آسیب می‌شوند."

این گروه محققان می‌نویسند: "افراد بالای 65 سال که سیگار می‌کشیدند، نسبت به غیرسیگاری‌ها به طور قابل ‌توجهی دارای چین‌های ریز کوچکی در بدن بودند. یافته‌های مشابهی در افراد 45 تا 65 ساله هم دیده شد."هنگامی که پوست، به خصوص پوست صورت، در معرض نور خورشید قرار می‌گیرد، خشن و چین‌دار می‌شود و ته‌رنگ زرد کمرنگی پیدا می‌کند.

پژوهش‌های متعدد قبلی نشان داده بودند که سیگار کشیدن در پیری زودرس پوست صورت که با چروک‌های صورت قابل اندازه‌گیری است، نقش دارد. اما این تحقیق نشان داد که پوست نقاط پوشیده بدن هم با سیگار کشیدن در معرض پیری زودرس قرار می‌گیرد خبر بسیار بدی است.

مضرات سیگار برای قلب :

مضرات سیگار برای قلب چگونه است؟
بیماری‌های قلبی– عروقی  است. در حقیقت، تأثیر سیگار از نظر میزان، مشابه دو عامل خطر اصلی دیگر، یعنی فشار خون بالا  و  افزایش کلسترول خون  است.سیگار کشیدن با مکانیسم‌های مختلفی می‌تواند سبب ایجاد بیماری‌های قلبی مزمن گردد؛ شامل: صدمه مستقیم آندوتلیال بوسیله نیکوتین و منواکسیدکربن که می‌تواند دیواره یک شریان طبیعی و باز را تخریب و موجب ورود مواد چربی به‌داخل دیواره زخمی و ضخیم شدن و تنگی و در نهایت انسداد کامل شریان گردد؛
 
افزایش ضربان قلب و فشار خون با واسطه آزادسازی کاتکول آمین‌ها؛ هیپرلیپیدمی؛ افزایش میزان LDL؛ افزایش نوتروفیل‌های در گردش و افزایش انعقادپذیری خون، بنابراین نیکوتین و منواکسیدکربن با افزایش کار قلب، سبب افزایش نیاز به اکسیژن در عضله قلبی شده و از سوی دیگر ظرفیت حمل اکسیژن توسط خون را کاهش می دهد و سبب تشدید ناتوانی و اختلال عملکرد قلب می‌گردند و به این ترتیب زمینه را برای بروز آریتمی‌های قلبی مستعد می‌کنند.

تاثیر سیگار در ایجاد بیماری های قلبی-عروقی ، مشابه دو عامل خطر اصلی این بیماری یعنی فشار خون بالا و افزایش کلسترول خون است.عضله قلب تنها زمانی سالم باقی می‌ماند که یک جریان خون کافی توسط شریان‌‌های کرونر به آن برسد. در طی سال‌های زندگی و به ‌عنوان قسمتی از فرآیند طبیعی پیری، این عروق تدریجاً به‌علت فرآیند دژنراتیو دیواره ا‌شان تنگ می‌شود. در سیگاری‌ها این فرآیند بسیار سریع تر از افراد طبیعی پیشروی می‌کند. به طور مکرر خون جریان یابنده از خلال این عروق تنگ ناگهان لخته می‌گردد (ترومبوز کرونر) و سبب آسیب جدی به عضله قلب می‌شود. لخته شدن خون در عروق کرونر علت شایع مرگ در مردان و زنان 64- 35 ساله است.

بیماری عروق کرونر با تعداد سیگارهای کشیده شده است که خیلی بد است، درجه استنشاق و سن شروع سیگار کشیدن در ارتباط است. هم‌چنین سیگار کشیدن غیرفعال در افراد مبتلا به آنژین صدری می‌تواند زمینه‌ساز حمله گردد.با کنار گذاشتن سیگار، خطر بیماری‌های عروق کرونر کاهش می‌یابد و بعد از حدود سه سال از ترک، خطر مرگ ناشی از این بیماری تقریباً مانند غیرسیگاری‌هاست.


چرا سیگار را ترک می کنید ؟ دلیلی دارد؟

چرا سیگار را ترک می کنید؟دلیلی دارد؟
معمولاً در فهرست دلایلى که مردم براى ترک سیگار در نظر دارند، سلامتى و تندرستى در رأس همه این دلایل قرار مى گیرد. استعمال سیگار یک عامل خطرناک براى بروز بسیارى از انواع سرطان از جمله سرطان دهان، حنجره، گلو، مثانه، کلیه، لوزالمعده، کبد ، معده، روده بزرگ، مقعد و در بعضى موارد سرطان خون است. سیگار کشیدن خطر ابتلا به بیمارى هاى ریوى مانند اتساع ریه و یا برونشیت مزمن را افزایش مى دهد و همچنین باعث چین و چروک زودرس در پوست، بوى بد دهان، بدن و لباس ها و زرد شدن انگشتان مى شود. کسانى که قبل از 35 سالگى سیگار را ترک مى کنند، 90 درصد از خطرهاى ناشى از استعمال تنباکو جان سالم به در مى برند.
 
حتى کسانى که سیگار را دیرتر از این سن ترک مى کنند احتمال بروز خطر مرگ زودرس را به طور قابل ملاحظه اى کاهش مى دهند. همچنین سیگارى هایى که ترک کرده اند از زندگى خود بیشتر لذت مى برند زیرا کمتر به سرماخوردگى و آنفلوآنزا دچار مى شوند و میزان ابتلا به برونشیت و ذات الریه در این افراد کاهش چشمگیرى مى یابد و در کل داراى وضعیت بهتر سلامتى مى شوند.در چندین دهه عموم پزشکان جراح، خطرات و بیمارى هاى ناشى از استعمال سیگار را گزارش کرده اند. صرف نظر از سن شما و یاتاریخچه مصرف سیگار، مزایایى در ترک سیگار وجود دارد:

– کسانى که سیگار را ترک مى کنند زندگى طولانى ترى نسبت به کسانى که به کشیدن سیگار ادامه مى دهند، دارند و همچنین ادامه دارد. مثلاً افرادى که قبل از 50 سالگى سیگار را ترک مى کنند در مقایسه با افرادى که به سیگار کشیدن ادامه مى دهند خطر مرگ آنها به یک دوم مى رسد.- ترک سیگار احتمال بروز سرطان ریه و دیگر انواع سرطان، حمله قلبى، سکته و بیمارى هاى ریوى مزمن را کاهش مى دهد.- در زنانى که قبل از باردارى و حتى قبل از سه تا چهار ماهگى ِ جنین سیگار کشیدن را متوقف مى کنند، احتمال خطر به دنیا آوردن نوزاد کم وزن به طور چشمگیرى کاهش مى یابد.

مواد غذایی مفید برای ترک سیگار

مواد غذایی مفید برای ترک سیگار
در حال حاضر سرطان ریه بیشترین میزان كشتار را در میان انواع سرطان ها ( بدون در نظر گرفتن سرطان پوست ) به خود اختصاص داده است.

از آنجایی كه تمام افراد درگیر با این بیماری جمعیت دودی هستند ( سیگاری ها ) و گرایش جوانان به استعمال دخانیات از روند رو به رشدی برخوردار است، بر آن شدیم تا راهكارهایی را برای ترک سیگار  به شما توصیه كنیم، زیرا استعمال دخانیات ، نه تنها مضرات فردی را به دنبال خواهد داشت، بلكه اشخاص مرتبط با افراد سیگاری نیز جزو جمعیت در معرض خطر به شمار می آیند.

خوردن جو دوسر و فرآورده های آن ممكن است به شما برای ترک سیگار و رهایی از اعتیاد به نیكوتین كمك كند. این ماده غذایی سرشار از فیبر، ویتامین B1  ( چیزی كه برای آرامش اعصاب و روان ضروری است)، ویتامین های E  و C و سایر املاح است. در آزمایشی كه در یك جمعیت 13 نفره در هند،

انجام گرفته بود، مشاهده شد 5 نفر از آنهایی كه از جو دوسر استفاده كرده بوند به كلی سیگار را ترک كردند و در 7 نفر ، تعداد سیگاری كه دود می كردند به نصف كاهش یافته و فقط یك نفر بود كه مصرف جو دوسر در او تغییری ایجاد نكرده بود (مقاوم به هر نوع درمان)!!نتیجه آزمایش، یافتن عصاره جو دوسر به عنوان یك ماده موثر در ترک سیگار به سیگار بود.


ترک سیگار سخت است آری سخت است :

ترک سیگار سخت است آری سخت است
در سال های اخیر، اگر چه در رسانه‌ها تبلیغات زیادی علیه مصرف سیگار پخش شده، ولی به تازگی سنگاپور زمان پخش یک پیام تلویزیونی درباره ی مبارزه با سیگار را به دلیل نگرانی‌های عموم در رابطه با نامناسب بودن آن برای کودکان تغییر داده است.پس از آنکه آمارها نشان دادند که این پیام ها در کودکان منجر به ترس و آشفتگی می‌شود، کمیته آگهی‌های تبلیغاتی سلامت سنگاپور (اچ.پی.بی) اعلام کرد این پیام تنها پس از ساعت 8 شب که تعداد بینندگان خردسال کمتر از سایر اوقات است، پخش خواهد شد.

رئیس این کمیته در این رابطه اظهار داشت: اچ پی بی این آگهی تبلیغاتی را بازبینی کرده تا کمترین خطری متوجه کودکان نشود. وی می‌افزاید: این آگهی همچنین بین برنامه‌های خانوادگی پخش نخواهد شد.این پیام تلویزیونی با نمای نزدیک دهان یک زن مبتلا به سرطان دهان آغاز می‌شود. روی لب های این زن زخم های دلخراشی دیده می‌شود و دندان های فاسد و پوسیده او کاملا نمایان است.

این زن در این آگهی تبلیغاتی می‌گوید: سیگار کشیدن سبب ابتلا به سرطان دهان می‌شود. وی در ادامه می‌گوید: «ترک سیگار سخت است، ولی ترک نکردن آن به مراتب سخت‌تر است.»این پیام بخشی از برنامه‌های تبلیغاتی علیه سیگار در رسانه‌های سنگاپور است. جالب است بدانید روی بسته‌های سیگار در سنگاپور در حال حاضر عکس‌ افراد مبتلا به بیماری‌های ناشی از سیگار همه‌ جا دیده می‌شود.

در واقع بسیاری از کشورها، کارخانه‌های تولیدکننده سیگار را مجبور می‌کنند که روی پاکت‌های سیگار هشدارهای لازم را درباره اثرات مخرب و در اصل مرگبار آن به مصرف کننده اخطار دهند اخطار بسیار سختی است.به تعویق انداختن زمان پخش این پیام تبلیغاتی در حالی بود که در نخستین روز دسامبر سال 2007 کارخانه‌های سیگار و تنباکو ‌سازی در بلژیک موظف شدند عکس‌های ترسناکی از مشکلات سیگار را روی پاکت‌های خود چاپ کنند. بر اساس این دستورالعمل تمامی سازندگان سیگار تا نخستین روز دسامبر 2007 زمان داشتند که پاکت‌های سیگار خود را با عکس های «شوک‌آور» از اثرات زیان بار تنباکو چاپ نمایند.

وزیر بهداشت بلژیک گفت که این عکس ها باعث می‌شوند تا مردم کمتر سیگار بکشند و دید بهتری نسبت به زیان های سیگار داشته باشند. اما آیا واقعا چنین اتفاقی خواهد افتاد؟مسلما همانگونه که انتظار می‌رود کارخانه‌های تولید ‌کننده سیگار و بخصوص رسانه‌ها به علت داشتن مخاطبان بسیار، نقش تعیین‌کننده‌ای در کاهش مصرف محصولات دخانیات داشته باشند، ولی نباید نادیده گرفت که تبلیغاتی که به سوء مصرف این مواد اشاره دارند مسلما باید به گونه‌ای باشند که مخاطبان را به سوی خود جذب کنند.هر چند آثار سوء مصرف سیگار را نمی‌توان نادیده گرفت، ولی به نظر می‌رسد پخش تصاویر دل خراش و دردناک برای نشان دادن آثار منفی سیگار، شاید تنها سبب امتناع مخاطبان از دیدن این تصاویر شود.


سه تصور غلط درباره سیگار :

سه تصور غلط درباره سیگار
1- تنها خطر سیگار کشیدن، بروز سرطان ریه می باشد.

کشیدن سیگار فقط باعث سرطان ریه نمی شود، بلکه انواع سرطان و بیماری ها را در پی دارد؛ مثل سرطان دهان، سرطان مری، سرطان مثانه، سکته مغزی، بیماری های قلبی، آسم و آسیب جنین در زن بارداری که سیگار می کشد.همچنین سیگار کشیدن یکی از دلایل عمده اختلال نعوظ در مردان می باشد.پس برای سلامتی خود و خانواده تان، باید سیگار را ترک کنید.

2- برخی سیگارها خطری ندارند.

هیچ سیگاری بی خطر نیست و نیکوتین موجود در سیگار، یک ماده اعتیادآور می باشد.برخی افراد سیگاری، دود سیگار را به صورت عمیق وارد بدن خود می کنند و آن دود را برای مدت طولانی در بدن نگه می دارند.- سیگارهای الکترونیکی نیز بی خطر نیستند.-د اجازه ندهید این باورها در ترک سیگار دخالت کنند که بسیار مهم است.

3- سیگارهای لایت (Light) یا سبک مضر نیستند.

شرکت های سیگار از کلماتی مانند: سبک یا ملایم استفاده می کنند و پاکت های سیگار را با رنگ های نقره ای، سفید و یا طلایی به فروش می رسانند، با این مضمون که اینها بی خطر هستند.موسسه غذا و داروی آمریکا به تازگی نوشتن لغاتی همچون سبک و ملایم را روی پاکت های سیگار ممنوع کرده است.

مطالعات نشان داد که 20 درصد سیگاری ها باور دارند که خطرات ناشی از سیگار، در سیگارهایی که لغات سبک و یا ملایم دارند، کمتر از مارک های دیگر سیگار می باشد. در حالی که اینطور نیست.دیگر باور غلط این است که نیکوتین سیگارهای باریک تر، ضرر کمتری دارد، در حالی که اینطور نیست.بهتر است شما هیچ کدام از این حرف ها را باور نکنید.

شکلک های محدثه

[ جمعه 2 خرداد 1393 ] [ 02:37 ب.ظ ] [ ملاحسینی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ


کسانی که به سراغ روان شناسان میروند لزوما بیمار نیستند
و کسانی که روان شناس میشوند به دنبال بیمار نیستند ...
ما فقط دور هم جمع شده ایم تا لحظاتی را که میپرسیم چرا ما؟؟؟
به همدیگر بهترین زندگی را هدیه دهیم ...

*******

ممکن است شما از شکست خوردن ناامید و مأیوس شوید
ولی اگر امتحان نکنید فنا خواهید شد.
"دکتر شریعتی"
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

کد هدایت به بالا


Up Page