تبلیغات
روانشناسان 90 یونان کوچک

روانشناسان 90 یونان کوچک
زندگی جاریست ... مثل خون در رگ ها .... 
نظر سنجی
به نظر شما چند درصد از مردم برای حل مشکلات خودشان به روانشناسان مراجعه میکنند؟؟؟
لینک دوستان
ابر برچسب ها

درایكورز كه پیرو نظریات آدلر است سعی کرده روش آدلر را كه متأثر از روان‌شناسی انفرادی است برای تربیت كودك به كار گیرد و در این تلاش تا حد زیادی نیز موفق شده است.

گروهی از محققین و علمای تربیت كودك نیز پیشنهادات و عقاید رایكلورز را پذیرفته و با موفقیت به كار بسته‌اند. به نظر درایكلورز پیشرفت تكنولوژی و تغییرات سریع در شیوه زندگی مشكلات متعددی را برای نوجوانان فراهم آورده است، اگر با این مشكلات به موقع و به‌طور مناسب مبارزه نگردد و برای آن راه حلی پیدا نشود انسان را به نابودی خواهد كشاند. برخی از این مشكلات و نگرانی‌ها را می‌توان به شرح زیر بر شمرد:

ثرات سوء پیشرفت تکنولوزی برشیوه زندگی انسانها

احساس عدم تعلق:

در اكثر جوامع ماشین به قدری در زندگی روزمره تأثیر گذاشته كه انسان را برده و بنده خویش ساخته است. انسان قرن بیستم به حدی رسیده كه روابطش با دیگران ماشینی شده است. به عبارت دیگر، انسان نه تنها با خود بلكه با طبیعت هم بیگانه شده و از زیبایی محیط طبیعی آنطوری كه باید و شاید نمی‌تواند لذت ببرد. هر فردی فقط در فكر خویش است و برای خود زندگی می‌كند. در این اوضاع و احوال همانند سازی نوجوانان به خطر می‌افتد. دوستی‌ها سطحی و ظاهری می شود و در نتیجه انسان از تنهایی رنج می‌برد.


از بین رفتن ارزش‌های اخلاقی و معنوی:

پیدایش تكنیك و صنعت در دگرگونی ارزشهای اخلاقی و معنوی نیز موثر بوده است. ارزشهای بیرونی جانشین ارزش‌های درونی شده‌اند. توجه بیش از حد به ظواهر و به فراموشی سپردن ارزش‌های درونی یكی دیگر از خصوصیات انسان قرن بیستم است. اعتقادات اخلاقی و معنوی كه در گذشته وسیله‌ای عالی برای ایجاد همبستگی افراد در خانواده اجتماع بوده امروز بسیار تضعیف شده و به سستی گراییده است. تضعیف ارزش‌های اخلاقی و معنوی و نبودن جایگزینی مناسب برای آن می‌تواند یكی از علل و موجبات سرگردانی جوانان در این عصر پر تلاطم به شمار آید.


تغییر و نوآوری:

تغییر و نوآوری از ویژگی‌های مهم جوامع صنعتی محسوب می‌شود. جوامع سنتی كه با تكنولوژی پیشرفته سر و كار ندارند در مقایسه و جوامع صنعتی در پذیرش نوآوری مقاومت بیشتری نشان می‌دهند. لذا تكنولوژی با نوآوری هایی كه به همراه دارد ارزش‌ها را در جوامع صنعتی سریعتر از جوامع سنتی دگرگون می‌سازد و مشكلات جدیدی را برای افراد جامعه بوجود می‌آورد.


بی‌ثباتی والدین در دوستی با فرزندان

گروهی معتقدند والدین باید همواره كودكشان را دوست بدارند و در این دوستی ثابت قدم باشند. در حالی كه درایكلورز معتقد است والدین بخصوص در طبقات پایین اجتماع به‌علت پیچیدگی زندگی و مشكلات ناشی از آن نمی‌توانند كودكشان را همواره دوست بدارند و در دوستی خود ثابت قدم باشند. مخصوصاً زمانی كه دوستی‌ها جنبه ظاهری به خود می‌گیرد و با اشیا و هدایای مشخص و تبیین می‌گردد والدین طبقات پایین اجتماع بیشتر احساس نگرانی و ناراحتی می‌نمایند. چنین نگرانی و ناراحتی اثرات سویی در رابطه والدین با كودك بر جای می‌گذارد.


در روش عواقب منطقی تربیت کودک یا روش درایکورز، کودک به محبت وپذیرش وتأیید والد ین نیاز دارد، که ارضای این نیازها در تکوین شخصیت او موُثر است. والدین باید نشان دهند که به کودک علاقه¬مندند و به او محبت دارند.کودک نیز دارای نیازهای اساسی است که اگر بطور مقبول و اجتماع پسند ارضا نگردد، به ایجاد خواسته ها و رفتارهای نامناسب (مانند جلب توجه تلاش برای کسب قدرت، انتقامجویی، بهانه جویی و...) می انجامد. هرکودک از فردیت منحصر به فردی برخوردار است و مقایسه کودکان بایکدیگر وایجاد رقابت¬های نامعقول بین آنان صحیح بنظر نمی رسد، باید به توانایی¬های هرکودک برای انجام دادن کارها اطمینان واعتماد داشت، و اعتماد به نفس آنها را پرورش داد، از آنجا که کودکان معنی کلامی وغیرکلامی را بخوبی تشخیص می دهند، والدین باید از هرگونه تظاهر خودداری کنند وسعی نمایند درمقابل آنها رفتار واقعی خود را نشان دهند. چون تشویق درشکل¬گیری رفتار جدید کودک بسیار موثر است، همیشه می توان رفتار مثبتی را در وی جستجو وپیدا کرد و از آن به عنوان عامل مشوق و تقویت کننده رفتارهای مورد نظر استفاده نمود.


در روش عواقب منطقی برای کارکردن با کودکان و نوجوانان باید موارد زیر مورد توجه قرار گیرند:

1. تأکید بر خود کار، نه نتیجه آن

2. استفاده از تشویق

3. خودداری از پاداش دادن

4. کناره گیری از موضوع و موقعیت درمواردی خاص و بی اهمیت

5. عدم تأسف برای کودک

6. احتراز، از حمایت بیش از حد

7. تشکیل انجمن خانواده برای بحث درباره مسائــل مختلف


شفیع آبادی (1371)کودکان تربیت شده بوسیله روش عواقب منطقی راکودکانی می داند که دارای خصوصیاتی نظیراحترام به قوانین، مسوُلیت پذیر، خودرهبری وکنترل رفتار وعلاقه مند به گروه واجتماع می باشند.


[ دوشنبه 19 اسفند 1392 ] [ 10:19 ب.ظ ] [ reyhane ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ


کسانی که به سراغ روان شناسان میروند لزوما بیمار نیستند
و کسانی که روان شناس میشوند به دنبال بیمار نیستند ...
ما فقط دور هم جمع شده ایم تا لحظاتی را که میپرسیم چرا ما؟؟؟
به همدیگر بهترین زندگی را هدیه دهیم ...

*******

ممکن است شما از شکست خوردن ناامید و مأیوس شوید
ولی اگر امتحان نکنید فنا خواهید شد.
"دکتر شریعتی"
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

کد هدایت به بالا


Up Page